Darts / 【S4】Zeus IV Gravity S-DARTS 20th anniversary limited model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Zeus IV Gravity is a black coated barrel specially made for S-DARTS 20th anniversary.
The black coated body gives the barrel a different grip and a more luxurious feel than the standard version.
In addition, an S4 styled fennica (either "S4 10th Anniversary Panda" or "S4 Cats Koume") is enclosed as a first-come, first-served purchase bonus!
*Style display is limited to PHOENIXDARTS machines in Japan.
Sold only once, limited to S-DARTS & first production only. A supreme item with a drastically increased sense of value and rarity.
Specifications
Material: 90% tungsten
Maximum diameter: 7.4mm
Total length: 40.0mm
Weight: 19.0g (barrel only)
Center of gravity: Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Hyper electra
HOLIC Momoka Makino ModelJPY 14,000 ( USD 89.07 )
-
TIGA
EMPRECHU SIESTA Yukie Sakaguchi Model St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
SHADE
Sayaka Sasaki COLLABO T-shirt Green MJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
TARGET
tas0521JPY 326 ( USD 2.06 )
-
TARGET
["Aluminum"] tas1091JPY 204 ( USD 1.29 )