Darts / 【TIGA】LAST HERO Takehiro Suzuki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
TIGA is pleased to announce the release of the "LAST HERO," the signature model of Takehiro Suzuki, who has signed a contract with TIGA for the 2022 season.
Based on TIGA's MUSHI series "KAMAKIRI", which Suzuki has been using since his early days as a darts player, the "LAST HERO" is a new model that matches his current playing style.
The shape has evolved to match the current style of play.
The main cut is a positive shark cut.
A ring cut is placed at the joint with the shaft for better release at the time of release.
The combination of the ring cut and vertical cut in the center serves as a guide for gripping and prevents gripping.
A spiral cut is placed on the front, giving the entire outline a brave and fierce image.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.5mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Takehiro Suzuki Model Items
-
Green Room
grd0123 Tungsten 90% TorpedoJPY 16,762 ( USD 104.89 )
-
GRRM
Big Bandy3JPY 13,750 ( USD 86.04 )
-
Harrows
SARU KING ORIGINS BLACK LIMITED Takehiro Suzuki ModelJPY 14,300 ( USD 89.48 )
-
Harrows
SARU KING 2 80% Takehiro Suzuki ModelJPY 6,600 ( USD 41.29 )
-
Harrows
I-CON 90% KNIGHT Takehiro Suzuki Model 18gRJPY 7,700 ( USD 48.18 )
-
Harrows
I-CON 90% KING Takehiro Suzuki Model 18gRJPY 7,700 ( USD 48.18 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )