Darts / 【S4】Niraikanai 2.6
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
A new barrel that combines the no-groove outline of the previous "Niraikanai 2.5" with a micro-cut like the S4 barrel "Zangetsu".
The unique outline that fits the finger and the micro shark cut with an ultra fine pitch are a perfect match.
The grip feeling is similar to that of a no-groove barrel, but the slight cut and the outline that is easy to push out reduce instability at the time of release.
This is a new possibility for the Nirai Kanai series, which pursues a more comfortable throwing feel.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Weight: 18.0g (barrel only)
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CANIS MAJER DARTS
FGAS O-ringJPY 330 ( USD 2.09 )
-
Harrows
PLEXUS 90% STEEL 23gRJPY 11,330 ( USD 72.08 )
-
csa0202 JPY 398 ( USD 2.52 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Water Blue MediumJPY 660 ( USD 4.19 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Deep PurpleJPY 660 ( USD 4.19 )
-
Fit
GEAR Shaft fis7035 ["Slim"] ["Spin"] ClearJPY 870 ( USD 5.53 )