Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE CT Type RIELL4 MAYU SHIMIZU MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
JAPAN LADIES The fifth model of Mayu Shimizu, a single ranker for 6 consecutive years, is now on sale!
A-FLOW "RIELL IV" Mayu Shimizu model
The outline and specs that Shimizu trusts so much are inherited from the previous model.
The biggest change is the square cut placed slightly behind.
This prevents the grip from shifting and leads to a stable throw.
Furthermore, the V-shape between the ring cuts has been processed to enhance the grip.
The front area where the finger rests is also beautifully finished from a functional ring cut to a sharp slit cut.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Mayu Shimizu Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RIELL VII Mayu Shimizu Model Limited Edition 2BA 19gJPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO MAYU SHIMIZU MODEL MAYU ver.3 Shape BlueJPY 850 ( USD 5.34 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE"RIELL II plus"SHIMIZU MAYU MODELJPY 12,800 ( USD 80.61 )
-
DYNASTY
-FLOW"RIELL 80"SHIMIZU MAYU ModelJPY 8,479 ( USD 53.40 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RIELL VI Mayu Shimizu Model 2BA 19.5gJPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RIELL VI Mayu Shimizu Model 2BA 17.5gJPY 15,800 ( USD 99.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )