Darts / 【ASTRA DARTS】DRAGOON3.5 Ryuki Morikubo Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ASTRA DARTS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
DRAGOON3.5 with overwhelming presence
Based on the previous No.5 type, which continued to produce results in competitions, the DRAGOON 3.5 has been further fine-tuned into a 2BA model.
The center area has a super delicate micro-cut on the front and back of the barrel and a dragon tail cut that plays multiple roles in both hanging and sliding.
The double ring cut zone in the rear area is also designed to achieve the best balance of pitch to achieve exquisite hooking and release.
The aggressive color balance is another attraction of this barrel.
The DRAGOON 3.5 is a straight barrel that has been designed by the team's No. 1 researcher, Ryuki Morikubo.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 19.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Ryuki Morikubo Model Items
-
ASTRA DARTS
DRAGOON4 Ryuki Morikubo Model 2BAJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
ASTRA DARTS
DRAGOON3 Ryuki Morikubo Model No.5JPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
ASTRA DARTS
Re:DRAGOON FR RYUKI MORIKUBO MODEL 2BAJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
ASTRA DARTS
Re:DRAGOON FF RYUKI MORIKUBO MODEL 2BAJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
ASTRA DARTS
DARTS DRAGOON PW RYUKI MORIKUBO MODEL 2BA 17.5gJPY 16,800 ( USD 106.89 )
-
TRIPLEIGHT
ASTRA DRAGOON Coating type Ryuki Morikubo Model 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )