Darts / 【DYNASTY】KATANA ORTEGA2 Nobuhiro Yamamoto Model Limited Edition 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 35.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
DYNASTY KATANA "ORTEGA II", the model used by Nobuhiro Yamamoto, Japan's representative at the PDC World Championship, is now available in a Limited Edition!
Heroic and dynamic. The ORTEGA II model for Nobuhiro Yamamoto is even shorter and thinner.
Majestic contours. A wide double ring cut for a decisive grip.
The overall length, maximum diameter, and taper angle have been resharpened from the previous model, and the bullet shape and control performance have been combined.
The ORTEGA II, a further leap forward from the ORTEGA that can be swung without hesitation, is now complete.
The included flight has a pre-punched hole for shell lock.
Specifications
Material : 90% tungsten
Overall length: 35.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight : 17.5g
Standard : 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Nobuhiro Yamamoto Model Items
-
L-Flight×DYNASTY
PRO NOBU2 NOBUHIRO YAMAMOTO MODEL Slim WhiteJPY 850 ( USD 5.35 )
-
【L-Flight】】EZ Nobuhiro Yamamoto Model Shape MIX JPY 880 ( USD 5.54 )
-
【L-Flight】】PRO Nobuhiro Yamamoto Model Slim MIX JPY 880 ( USD 5.54 )
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Nobuhiro YamamotoJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
DYNASTY×FlightL
NOBU Model YellowJPY 850 ( USD 5.35 )
-
DYNASTY
KATANA ORTETGA JIKA cincuenta Nobuhiro Yamamoto model 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )