Darts / 【TARGET】PYRO GENERATION 9 MITSUMASA HOSHINO MODEL 210258
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Mitsumasa Hoshino's model "PYRO" 9th generation!
The innovative outline of straight barrel + torpedo barrel is adopted.
In addition to the delta cut that is synonymous with the PYRO series, the key to the gripping process is the multifaceted processing of the barrel in key locations.
The balance and specs were constructed using Hoshino's unique method.
A new generation model with a visual appeal that can be described as a return to the basics has been completed.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Mitsumasa Hoshino Model Items
-
TARGET
PYRO GENERATION 10 MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA S-DARTS LIMITED EDITION 210401JPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 9 MITSUMASA HOSHINO MODEL S-DARTS Limited Edition 210259JPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
8FLIGHT
MITSUMASA HOSHINO G3 SHAPE BLACK 400888JPY 935 ( USD 5.88 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 10 MAX MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA 210426JPY 17,800 ( USD 112.10 )
-
8FLIGHT
Mitsumasa Hoshino model Doric Shaft clear black 32mmJPY 880 ( USD 5.53 )
-
Portrait in Darts
piv1001JPY 6,090 ( USD 38.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )