Darts / 【TRiNiDAD】PRO GONZALEZ TYPE4 Teppei Nishi Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The outline and balance have been changed without changing the specs.
GONZALEZ with even more control.
The major change from TYPE3 is the cut of the main grip.
A thin ring cut has been added to the wing cut to give a finer grip.
The entire main grip section has been placed so that there is no discomfort even if the grip position shifts slightly.
The grip feeling and the stronger cut allow you to control the darts at an even higher level.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Teppei Nishi Model Items
-
CONDOR
AXE 120 Death or Practice Teppei Nishi Model Small Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Teppei NishiJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 GONZALEZ6JPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll SHORT BLACKJPY 1,300 ( USD 8.18 )
-
CONDOR
AXE ADeath or Practice Teppei Nishi Model Small Long BlackJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll LONG WHITEJPY 1,300 ( USD 8.18 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )