Darts / 【TRiNiDAD】JOSE Type4 Jose De Sousa Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.96 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/21 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Overall construction based on double ring cut
Jose De Sousa uses the front of the barrel as the main grip point
The double ring cut + vertical cut used in TYPE2 is incorporated in TYPE4.
The number of vertical cuts has been increased to 12 to ensure uniform tension in all directions and to improve control.
The rear double ring cut is mildly applied to make the front grip more stable.
The double ring cut at the rear is mild to make the front grip more stable, but it is also capable of high performance as a main grip barrel.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 55.0mm
Maximum diameter: 6.2mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: Hard
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Jose Augusto Olivera de Sousa Model Items
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE Jose De Sousa Model Small Long ClearJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE3 Jose De Sousa Model Small Long ClearJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
TRiNiDAD
JOSE Type2 Jose Augusto Olivera de SousaModel steelJPY 11,000 ( USD 69.19 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE3 Jose De Sousa Model Small Long Clear YellowJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE2 Jose De Sousa Model Small Long ClearJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE3 Jose De Sousa Model Small Short ClearJPY 1,879 ( USD 11.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.95 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.83 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.87 )
-
TARGET
PRIME SERIES XENO MOTOMU SAKAI Model 2BA 210838JPY 22,800 ( USD 143.42 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.27 )
-
S4
Fall of Venus Kuro ShinuchiJPY 26,400 ( USD 166.07 )