Darts / 【TIGA】MIGHTY MOCCI Motomu Sakai Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Motomu Sakai, who won his first career championship in JAPAN 2022, has finally introduced his first model.
The outline is a smart short torpedo shape.
The main cut is a ring cut with different pitches on the center and rear sides.
By limiting the number of cuts, the aim is to reduce the age-related changes from the beginning of use, and to always produce the same performance.
The ring cut on the front side and the vertical cut on the rear side allow the finger to be used as a guide for grip no matter where it touches, and the design is flexible enough to accommodate a variety of grips.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Motomu Sakai Model Items
-
【L-Flight】】EZ RMotomu Sakai Model Standard MIX JPY 880 ( USD 5.50 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS2024 PLAYER SET Motomu SakaiJPY 5,000 ( USD 31.28 )
-
UNICORN
Motomu Sakai Model Versus US β 2BA 18gJPY 17,000 ( USD 106.38 )
-
UNICORN
Motomu Sakai Model Versus White Day S-DARTS Limited EditionJPY 17,000 ( USD 106.38 )
-
SHADE
Motomu Sakai WDC Support T-SHIRT 25-26 Black MJPY 4,500 ( USD 28.16 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 5th Motomu SakaiJPY 5,000 ( USD 31.28 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
