Darts / 【TIGA】LAST HERO Fusion Takehiro Suzuki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.7mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Takehiro Suzuki, who has announced his retirement from professional darts activities as of the end of the 2022 fiscal year, has finally begun regular sales of the "LAST HERO" Fusion model, his final work.
The positive shark cut, which was characteristic of the MUSHI series "KAMAKIRI" that was the starting point for Suzuki's professional activities, provides a good feeling of release, and the fusion of tungsten and titanium allows the darts to be used in a wide variety of applications.
The fusion of tungsten and titanium has achieved the ultimate rear center of gravity and the final evolution.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 41.5mm
Maximum diameter: 7.7mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Takehiro Suzuki Model Items
-
Harrows
I-CON 90% KING Takehiro Suzuki Model 18gRJPY 7,700 ( USD 48.99 )
-
Green Room
POSEIDON BigBandy 5 Takehiro Suzuki Model BlackLimitedJPY 17,315 ( USD 110.16 )
-
Harrows
SARU KING BRASS Takehiro Suzuki ModelJPY 2,640 ( USD 16.79 )
-
GRRM
Big Bandy 1JPY 13,499 ( USD 85.88 )
-
TIGA
LAST HERO Takehiro Suzuki ModelJPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
GRRM
Big Bandy 2JPY 13,499 ( USD 85.88 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )