Darts / 【TIGA】Tiki Fusion Yuriko Yamaguchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
In JAPAN 2022, Yuriko Yamaguchi advanced to the JAPAN LADIES finals, aiming to win the championship for the first time in seven years.
The Fusion model of TIGA's first model "Tiki" is now available for the first time, and is the first model for Yuriko Yamaguchi, who has shown great promise of becoming the queen of the year again.
In addition to the vertical cut that was characteristic of the regular model, a spiral cut was applied to the titanium side, resulting in a design with two different cuts and gradations that look beautiful.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 43.5mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 16.7g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yuriko Yamaguchi Model Items
-
SHADE
Player collaboration pin badge Yuriko Yamaguchi ModelJPY 1,500 ( USD 9.44 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yuriko Yamaguchi Indigo MJPY 4,500 ( USD 28.34 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yuriko Yamaguchi Indigo XLJPY 4,500 ( USD 28.34 )
-
Fit Flight
Yuriko Yamaguchi Model ShapeJPY 825 ( USD 5.19 )
-
TIGA
Tiki Yuriko Yamaguchi ModelJPY 12,100 ( USD 76.23 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yuriko Yamaguchi Indigo XXLJPY 4,500 ( USD 28.34 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )