Darts / 【TARGET】JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2022 DANCING DUCK GENERATION-3 Yuya Higuchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN
A special model commemorating the winner of the Barrel Constructors Division is now on sale in a completely limited production run for the first time in three years!
The barrel is coated with DLC black and comes in a special package with a full lineup of accessories to celebrate the glory of the 2022 season.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.5mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Tip x 3 (1set)
8 Flight 26mm BLACK TI SHAFT FIXED 1set ×3 (1set)
8 Flight 33mm BLACK TI SHAFT FIXED 1set × 3 (1 set)
TITANIUM NANO SP CONVERSION POINT 26MM BLACK x3 (1 set)
TITANIUM NANO SP CONVERSION POINT 30MM BLACK x3 (1 set)
SWISS KEY PREMIUM ×1
TAKOMA WALLET CONSTRUCTORS LIMITED ×1
DARTSLIVE CARD ×1
Yuya Higuchi Model Items
-
TARGET
BLACK MARQUE SNARES DANCING DUCK G3 Yuya Higuchi Model Steel LIMITED EDITION 210247JPY 12,100 ( USD 76.19 )
-
L-Flight
flf1902 ShapeJPY 764 ( USD 4.80 )
-
TARGET
BLACK MARQUE DANCING DUCK G4 YUYA HIGUCHI Model 2BA 210428JPY 14,000 ( USD 88.17 )
-
TARGET
PRIME SERIES DANCING DUCK Yuya Higuchi ModelJPY 12,018 ( USD 75.69 )
-
Flight-L
Yuya Higuchi Model ver.3 standard MIXJPY 750 ( USD 4.71 )
-
TARGET
PRIME SERIES DANCING DUCK2 Yuya Higuchi Model 210089JPY 12,100 ( USD 76.19 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )