Darts / 【JOKERDRIVER】STAINLESS #01
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Stainless |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.5mm |
| Weight (barrel Only) | 8.9g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
JOKERDRIVER stainless steel barrel.
Stainless steel version of "ZERO-ZERO-ST5" and "EXTREME APEX".
The polygonal part, which is the greatest feature, is also reproduced,
This barrel is especially recommended for players who have been using this barrel for a long time.
This barrel is also suitable for those who are considering to change to the above-mentioned barrels.
The weight of this barrel is 10g lighter than the tungsten version,
It is ideal for checking your form and flight, and for practicing to fly beautifully.
Also, in throwing sports, practicing throwing with the hand opposite to the dominant hand is one of the ways to improve your throwing skills,
It is also recommended to start practicing with a light barrel.
Naturally, it can also be used as a main barrel.
Specifications
Material: Stainless steel
Overall length: 41.5mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 8.9g
Center of gravity: Center
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
The package is subject to change.
The colors may differ slightly from those in the photos depending on how you see them.
Please understand beforehand.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
SHADE
Haruki Muramatsu COLLABO T-shirt 2022 Black XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE LISA4 キム・ヒョジンモデル 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
D.craft
ZONE80 Hz-2JPY 5,980 ( USD 38.04 )
-
G's DARTS
Value HAMMERJPY 6,800 ( USD 43.26 )
-
L-Flight
PRO Mari Saotome Model ver.4 Kite Clear WhiteJPY 990 ( USD 6.29 )