Darts / 【TRiNiDAD】PRO Roman4 Miyu Miyawaki Model Limited Edition 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The concept remains the same, but the cut has been strengthened to make the ROMAN easier to push out.
The outline has been modified without much modification, but the cut of the grip section has been changed intensively.
The concept of Roman is to make the darts fly comfortably with a light swing of the arm, without using unnecessary force.
The cut was strengthened to improve the ease of pushing out, while still transmitting power to the darts at the point.
The concept remains the same, but the cut has been strengthened to create a simple, well-honed Roman.
We hope you will feel the even more powerful flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Semi-Rear
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Miyu Miyawaki Model Items
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Long Clear yellowJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Small Long OrangeJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Short OrangeJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Long Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE THUNDER BITE Miyu Miyawaki Model Standard Medium OrangeJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
UNIFIED Roman Type6 Miyu Miyawaki Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.16 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )