Darts / 【DYNASTY】KATANA MEITOU SHIN HOTARUMARU
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The overall length of 55.0mm, the maximum diameter of 7.0mm, and the weight of 21.0g are out of the standard overwhelming scale.
KATANA's famous sword "Shin Hotarumaru" is now available!
The dreamy big sword "Shin Hotarubaru"!
The overall length of 55.0mm, the maximum diameter of 7.0mm, and the single weight of 21.0g are out of the ordinary and overwhelming scale.
The grip is composed of a soft sphere and a sharp sword tip, harmonizing softness and sharpness.
The release point is easy to catch, with high stability and a new flying feel that dances brilliantly and wildly.
All of these elements have been combined to a higher dimension to create the true HOTARUMARU.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 55.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
Recently checked items
-
TARGET
THE MIRACLE47 Mikuru Suzuki ModelJPY 14,055 ( USD 87.95 )
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap Sayaka Sasaki COLLABOJPY 1,500 ( USD 9.38 )
-
SHADE
Mana Kawakami COLLABO T-shirt 2022 Black LJPY 4,000 ( USD 25.02 )
-
TIGA
TIGA PLAYERS TUMBLER Michihiro MiyamaeJPY 2,000 ( USD 12.51 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE Rubber Coaster 「DARTSLIVE-200s」JPY 550 ( USD 3.43 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Mikuru Suzuki Black XLJPY 4,500 ( USD 28.16 )