Darts / 【D.craft】ZONE80 Hz-3
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
D-CRAFT, a brand for beginner darts players, will release the low-cost darts barrel series "ZONE80" as the first product of the "D-CRAFT REBORN PROJECT" to be launched in 2023.
D-CRAFT REBORN PROJECT", which will be launched in 2023, will release the low-cost darts barrel series "ZONE80".
The long torpedo model Hz-3 (Hertz Three) is designed for players with large hands.
The large wing cut allows for a hard grip and stable throws.
The large ground contact surface with the barrel makes it easy to feel a sense of oneness with the barrel at the moment of gripping. High performance of barrel control.
■Specifications
Material: 80% Tungsten
Length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
AVANTI steel 26gRJPY 13,750 ( USD 87.48 )
-
one80
CHAMELEON EMERALD Steel 22gJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
PteraFactory×S4
BullRanger NeonYellowJPY 715 ( USD 4.54 )
-
MONSTER
moc0052 WhiteJPY 1,813 ( USD 11.53 )
-
COSMODARTS
Darts T-shirt Galaxy 3LJPY 10,780 ( USD 68.58 )
-
one80
CHAMELEON LAPIS LAZULI Steel 24gJPY 9,000 ( USD 57.26 )