Darts / 【D.craft】ZONE80 Hz-4
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
D-CRAFT, a brand for beginner darts players, is releasing the low-cost darts barrel series "ZONE80" as the first product of the "D-CRAFT REBORN PROJECT" that will start from 2023.
D-CRAFT will release the low-cost darts barrel series "ZONE80" as the first product of the "D-CRAFT REBORN PROJECT" to be launched in 2023.
The Hz-4 (Hertz Four) is a standard straight type, but with a lighter weight.
It is an easy-to-handle straight barrel with enhanced control for beginners.
This darts barrel is recommended for players who want to use a straight barrel.
Designed to generate a hard grip, so it grips firmly even with light grip pressure.
Specifications
Material: 80% tungsten
Length: 44.0mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 16.2g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
GSD
Natsumi Iwata Collaboration T-shirt with pockets black MJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
GSD
Natsumi Iwata Collaboration T-shirt with pockets black SJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
TARGET
POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-11 SWISS POINT 22g 190292JPY 18,800 ( USD 119.61 )
-
L-Style
L-Shaft Straight Lock ClearRed 130JPY 660 ( USD 4.19 )
-
SHADE
Ryusei Azemoto COLLABORATION T-SHIRT 2023 Black&Green XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
FLAGS
Coach Jacket Navy MJPY 7,900 ( USD 50.25 )