Darts / 【S4】Soukaigi
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | No Groove |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.9mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
■Description
S4 barrel is a reversible no-groove barrel.
S4 has released three no-groove barrels so far: MUGATSU (straight shape), MUKAI (torpedo shape), and NIRAIKANAI 2.9 (neck shape).
S4 has released three types of no-groove barrels, and now S4 has designed a barrel with a central bulge.
One barrel has a straight taper, while the other has an irregular 3-step taper outline to provide two different gripping sensations.
The reversible design allows the user to switch between the front and back depending on the conditions of the day or which one suits them best.
The no-groove barrel requires delicate handling, but the 2-way style design doubles the fun of throwing!
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter: 7.9mm
Weight: 18.0g (barrel only)
Center of gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yuriko Yamaguchi Indigo MJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
TARGET
PRIME SERIES SCREAM AKITO YAMAGATA Model SWISS POINT 190517JPY 15,000 ( USD 95.44 )
-
Fit
GEAR Shaft fis8922 ["Normal"] ["Spin"]JPY 1,130 ( USD 7.19 )
-
TRIPLEIGHT
ELPIS KIYO SHIMIZU MODEL Steel 19gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
S4
PNDA TOWEL DARTS FESTIVAL2018JPY 2,037 ( USD 12.95 )
-
S4
Mugetsu Aratame ShinuchiJPY 20,900 ( USD 132.97 )