Darts / 【TARGET】PRIME GLITZ2 RYUTA ARIHARA Model 2BA 210340
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.8mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN 2022 Annual Champion
New Generations of GLITZ modeled by Ryuta Arihara!
The second generation of Arihara-ism, which has achieved results with both soft tips and steel tips.
Soft tip barrel is a short straight barrel for accurate aim and bullet impact
Brushed up to transmit power to the barrel more easily even in harder environments and reduce bounce out
The rear of the barrel has a cut that is designed to be comfortable in the hand so that many users can take advantage of the grip.
The micro-cut in the center of the barrel is designed to stabilize the grip conditions that change with changes in humidity such as dampness and dryness.
95% tungsten is used for the material to achieve a weighty feeling despite its 17g weight.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 43.8mm
Maximum diameter: 6.3mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Ryuta Arihara Model Items
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Ryuta AriharaJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap 2025 Ryuta AriharaJPY 2,000 ( USD 12.60 )
-
SHADE
Ryuta Arihara JAPAN 2024 Champion T-SHIRT Black XLJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
SHADE
Ryuta Arihara JAPAN 2024 Champion T-SHIRT Black LJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
UNICORN
Ryuta Arihara Model Fever universalJPY 17,000 ( USD 107.10 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 5th Ryuta AriharaJPY 5,000 ( USD 31.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )