Darts / 【TARGET】PRIME GLITZ2 RYUTA ARIHARA Model SWISS POINT 190503
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN 2022 Annual Champion
New Generations of GLITZ modeled by Ryuta Arihara!
The second generation of Arihara-ism, which has achieved results with both soft tips and steel tips.
Steel tip barrel is made of 90% tungsten
Heavy and fat barrel design based on the GEN-1 design
The surface area of the barrel has been increased to reduce bounce out and to achieve more stable oversticking, and the barrel itself has been weighted at 24g.
The steel barrel is 4.2mm longer than the soft darts so that the grip point is at the same position as the soft darts "GLITZ G2".
Specs designed to make it easy to use both soft and steel darts.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 24.0g(including point)
Standard: Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
POINT : SWISS BLACK POINT 26mm
Ryuta Arihara Model Items
-
UNICORN
Ryuta Arihara Model Fever universalJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
L-Style × unicorn
KRYSTAL ONE Ryuta Arihara Model ver.1 RedJPY 3,960 ( USD 24.93 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 6th Ryuta AriharaJPY 5,000 ( USD 31.49 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 5th Ryuta AriharaJPY 5,000 ( USD 31.49 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Ryuta Arihara Model ver.1 dimple Shape PinkJPY 990 ( USD 6.22 )
-
【L-Flight】】PRO Ryuta Arihara Model 2024 CHAMPION dimple Shape MIX JPY 880 ( USD 5.53 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )