Darts / 【TARGET】CHARIS GENERATION 3 Cathy Leung Model Swiss Point 190504
SPEC
| Category | Soft-tip Darts , House Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA , Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Cathy Leung's third generation model CHARIS GEN-3!
The gear-like processing makes you aware of the rotation of the dart, and the micro trapezoidal grooves increase the propulsive force.
The gripping area combining the edgy grooves assists a sure grip and throw.
Processed to reduce damage to fingers when extracting darts, allowing the user to concentrate on play.
Combined with the DLC blue coating that produces the best texture, the barrel is visually and practically exquisite.
*The coating varies individually and may be a different shade from the image.
■Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
*Points used 340081 SWISS STORM NANO POINT SILVER 30MM
Cathy Leung Model Items
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 3rd Cathy LeungJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 6th Cathy LeungJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
TARGET
CHARIS GENERATION 4 Cathy Leung Model 2BA 210409JPY 17,800 ( USD 112.14 )
-
TARGET
CHARIS GENERATION 4 Cathy Leung Model SWISS POINT 190516JPY 17,800 ( USD 112.14 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 5th Cathy LeungJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
TARGET
CHARIS GENERATION 5 CATHY LEUNG MODEL 2BA 19g 210458JPY 18,480 ( USD 116.43 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )