Darts / 【TRiNiDAD】Undisputed Romero Natsumi Iwata Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Taper angle and balance
Control-oriented standard torpedo
The grip point is cut in a very fine pattern so as not to be too fixed.
The main grip position has a vertical cut to reduce barrel roll.
The most important point was the taper angle of the entire main grip.
The taper angle was adjusted repeatedly so that the barrel would fly at the lowest point of the takeback.
Finally, the main grip was angled in 5 different positions to create a barrel with the best possible balance and control.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Natsumi Iwata Model Items
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Standard Extra Long Clear PurpleJPY 1,879 ( USD 11.79 )
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Standard Extra Long Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.79 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 ROMERO3JPY 14,800 ( USD 92.86 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2023 Romero2JPY 14,800 ( USD 92.86 )
-
TRiNiDAD
Romero TYPE3 ST Natsumi Iwata Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
CONDOR
AXE BLACK CAT Natsumi Iwata Model Standard Extra Long Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.79 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )