Darts / 【TARGET】BARNEY 25 RAYMOND VAN BARNEVELD Model Swiss Point 23g 190197
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This model commemorates the 25th anniversary of RVB's first world championship win.
The use of 95% tungsten allows for a sleeker design and weight distribution without compromising on weight.
The precise ring cut and blasting process provide a stable grip.
The shaft and flights are also original designs, all special 25th anniversary special commemorative models with special specifications.
The *STEEL model also features a GRD SWISS POINT with grip processing at the base of the point and comes with the exclusive BARNY 25 SWISS KEY PREMIUM.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Raymond van Barneveld Model Items
-
TARGET
RAYMOND VAN BARNEVELD CHRONO PRO.ULTRA Shape 3set 337700JPY 800 ( USD 5.09 )
-
TARGET
RVB 95 x ECHO PRO.ULTRA Shape 336710JPY 398 ( USD 2.52 )
-
TARGET
K-FLEX RAYMOND VAN BARNEVELD MODEL Standard Medium Black 410134JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
TARGET
VISION ULTRA BARNEY ARMY 334320JPY 398 ( USD 2.52 )
-
TARGET
VISION ULTRA BARNEY ARMY 334270JPY 398 ( USD 2.52 )
-
TARGET
RAYMOND VAN BARNEVELD INK FLIGHT & SHAFT KIT Short 3set 420001JPY 1,780 ( USD 11.33 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
S4
Niraikanai 2.6JPY 9,900 ( USD 62.98 )
-
CANIS MAJER DARTS
FGAS O-ringJPY 330 ( USD 2.09 )
-
Harrows
PLEXUS 90% STEEL 23gRJPY 11,330 ( USD 72.08 )
-
csa0202 JPY 398 ( USD 2.52 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Water Blue MediumJPY 660 ( USD 4.19 )
-
Harrows
CLIC Standard gradation Deep PurpleJPY 660 ( USD 4.19 )