Darts / 【TRiNiDAD】RICARDO Seigo Asada Model S-DARTS Limited
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Seigo Asada returns to TRiNiDAD as Undisputed.
The rear part of the barrel has a ring cut and tapered specifications reminiscent of the previous LOPEZ TYPE4 model from TRiNiDAD.
The center straight part, which is Saigo Asada's main grip, has a shark cut to reduce the grip,
The vertical cut is placed to accommodate the approach to rotation.
The barrel is a hybrid straight barrel that retains the classical atmosphere and has multiple functions for forward/reverse grips and rotation.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Seigo Asada Model Items
-
TRiNiDAD×FOOT
ArmSupporter Seigo Asada Model SJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
TRiNiDAD×FOOT
ArmSupporter Seigo Asada Model LJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
L-Style
KRYSTAL ONE Seigo Asada model 2024 SUPER DARTS CHAMPION KRYSTALONE 2tone BlackJPY 4,400 ( USD 27.99 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 990 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
Darts Case CAPACITY HD Seigo Asada THE NINJAJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
UNICORN
MAESTRO 90% TUNGSTEN NATURAL - SEIGO ASADA STEEL 25G No.12311JPY 16,805 ( USD 106.93 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
FitFlight×GLIMSTER
sankou ShapeJPY 990 ( USD 6.29 )
-
CONDOR
AXE WINGS OF THE SWORD Hugo Leung Model Small Medium MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
UNICORN
NOIR 90% TUNGSTEN - SEIGO ASADA STEEL 23G No.27834JPY 18,843 ( USD 119.88 )
-
CONDOR
Shizuka Takagi Model KEY small short marblewhiteJPY 1,120 ( USD 7.12 )