Darts / 【S4】Berserker Revenge
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Five years have passed since the release of the predecessor model "Berserker", and this is a reboot with adjusted weight, outline and some cuts.
It is a short and thick design, which is a rare specification for a straight barrel.
The cut continues to use the new wave form cut that was also used in the Again series.
The alternating weave of R and reverse R ring cuts provides an exquisite grip that is different from the existing ring cuts.
The new darts have a solid thickness for a straight barrel and a heavier weight for a short barrel, making them more responsive.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel weight: 18.0g
Center of gravity: Center
Standard:2BA
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JOKERDRIVER
INSPIRE CRYSTAL IOWAJPY 40,700 ( USD 258.96 )
-
TARGET
SYNC 02 Swiss Point Steel 25g 190189JPY 7,200 ( USD 45.81 )
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap 2023 Sayaka Sasaki ModelJPY 1,500 ( USD 9.53 )
-
one80
Goat Point Black Grooved 36mmJPY 880 ( USD 5.59 )
-
CAMEO
GARMENT NB JAPANESQUE RYUSUISAKURAJPY 5,998 ( USD 38.15 )
-
Harrows
SUPER GRIP CARBON SHAFT SHORT BLACK/AQUAJPY 1,540 ( USD 9.79 )