Darts / 【D.craft】ZONE90 DIEZ
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
D-CRAFT DIEZ!
2024 D-CRAFT ZONE 90% REBORN PROJECT 90% Tungsten Model #1
NEW model with straight polygonal shape.
The regular arrangement of the decagonal polygonal design in the main grip space enhances grip point identification.
The design is ideal when stepping up from the beginner level, and combined with the shark cut, allows for a stable throw.
In addition, to accommodate users who wish to grip the rearmost point, a ring cut different from the main grip is placed.
Here, too, the center portion is set at 6.4mm in diameter to improve the response of the grip point, and a depression has been added to increase the recognition of the grip point.
This barrel is the perfect lineup for players who are looking to step up and improve their skills with darts barrels.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 45.0mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 18.7g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
MASTER STROKE
T-shirts SHIZUKA KONDO Truss White LJPY 3,565 ( USD 22.68 )
-
Joker Driver
NEXUS 22 SIC BO 2 Scuderia CenterJPY 44,000 ( USD 279.96 )
-
PICPIN
Black AJPY 550 ( USD 3.49 )
-
CONDOR
AXE Miyu Miyawaki Model Splash BEAR Standard Short WhiteJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Ryusei Azemoto Dark Gray LJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
Joker Driver
NEXUS16 BigSix CenterJPY 27,500 ( USD 174.97 )