Darts / 【TIGA】MIGHTY MOCCI Fusion Motomu Sakai Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.7mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Motomu Sakai, a two-time winner of the JAPAN 2023 championship and a D-TOUR GRAND SLAM champion, is also active in the steel game with his first "MIGHTY MOCCI" Fusion model.
The shallow ring cut is designed to provide a smoother release with a comfortable grip for the fingers.
The gradation of green, Sakai's image color, is a beautiful design.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 43.5mm
Maximum diameter: 7.7mm
Barrel weight: 16.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Motomu Sakai Model Items
-
UNICORN
Motomu Sakai Model Versus US β 2BA 18gJPY 17,000 ( USD 106.38 )
-
UNICORN
Motomu Sakai Model Versus Jackpot Rainbow 2BA 19gJPY 17,000 ( USD 106.38 )
-
UNICORN
Motomu Sakai Model VersusJPY 17,000 ( USD 106.38 )
-
UNICORN
Motomu Sakai Model Versus Jackpot Rainbow Steel 22.5gJPY 17,000 ( USD 106.38 )
-
【L-Flight】】EZ RMotomu Sakai Model Standard MIX JPY 880 ( USD 5.50 )
-
SHADE
Motomu Sakai WDC Support T-SHIRT 25-26 Black MJPY 4,500 ( USD 28.16 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )