Darts / 【TIGA】Supernova2 Fusion Ryusei Azemoto Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Ryusei Azemoto, who has become one of the top players in both name and reality by winning the JAPAN 2023 STAGE 2 and STAGE 11 championships twice, is now selling his second model, the "Supernova2" Fusion model.
The micro shark cut at the rear of the model provides both a good hooking action and a good hand release, and the fusion unique to the Fusion model has obtained an exquisite balance with a super-rear center of gravity different from that of the regular model.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Ryusei Azemoto Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT TYPE RYUSEI TYPE-ZERO RYUSEI AZEMOTO MODEL 2024PDC World Championship SteelJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT TYPE PERSEUS・DR RYUSEI AZEMOTO MODEL 2BA 19gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT TYPE PERSEUS RYUSEI AZEMOTO MODEL 2BA 17.5gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RYUSEI TYPE-ZERO RYUSEI AZEMOTO MODEL 2BAJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
TIGA
Supernova2 Fusion Ryusei Azemoto ModelJPY 19,800 ( USD 124.75 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE RYUSEI TYPE-ZERO RYUSEI AZEMOTO MODEL 2BA 21gJPY 12,800 ( USD 80.65 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )