Darts / 【TARGET】PRIME SERIES RAPTOR GENERATION-5 GEORGE NISHITANI Model SWISS POINT 190515
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The 5th generation "RAPTOR GEN-5" modeled by Joji Nishitani
The outline and specs have been significantly renewed, and the grip position has been changed to a torpedo style with a structure that is easy to fix.
Shark cuts of uniform pitch are placed in the main groove to create stable propulsive force.
In addition, the spiral grooves, which resemble Raptor claw marks, delicately control the barrel's rotation.
The new product was completed in response to the request and style of Joji Nishitani.
The feel of a soft tip barrel is retained.
Steel tip SP with adjusted barrel weight is also available at the same time.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 44.0mm
Maximum diameter: 7.10mm
Barrel weight: 21.0g(including point)
Standard: Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Point used: 340057 SWISS STORM POINT GOLD 26mm
Joji Nishitani Model Items
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 George Nishitani Black XLJPY 4,500 ( USD 28.34 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2022 RAPTOR GENERATION-3 GEORGE NISHITANI ModeJPY 26,800 ( USD 168.86 )
-
TARGET
PRIME SERIES RAPTOR Joji Nishitani modelJPY 12,018 ( USD 75.72 )
-
TARGET
PRIME RAPTOR GENERATION-3 GEORGE NISHITANI Model 210209JPY 13,999 ( USD 88.20 )
-
TARGET
PRIME SERIES RAPTOR GENERATON 6 GEORGE NISHITANI MODEL SWISS POINT 22g 190593JPY 16,000 ( USD 100.81 )
-
8FLIGHT
Joji Nishitani model G2 Shape White 400180JPY 880 ( USD 5.54 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )