Darts / 【TARGET】PYRO GENERATION 10 MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA S-DARTS LIMITED EDITION 210401
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , delta cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The 10th generation of the "PYRO" model for Mitsumasa Hoshino has finally arrived!
The outline that fused the Torpedo + straight barrel pursues further perfection.
The well-known delta cut and polygon surface are combined and the grip area is also readjusted.
Balance and specs constructed by Hoshino's unique method
Here is the culmination of the series that has entered its 10th year
The Steel Tip SP, which maintains the feel of the soft tip barrel but with an adjusted barrel weight, was also released at the same time
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 17.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Mitsumasa Hoshino Model Items
-
TARGET
TEAM PRO MITSUMASA HOSHINO BRASS 12BA 17g 180054JPY 3,199 ( USD 20.02 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 11 MITSUMASA HOSHINO MODEL SWISS POINT 24g 190588JPY 18,480 ( USD 115.64 )
-
Portrait in Darts
piv1001JPY 6,090 ( USD 38.10 )
-
8FLIGHT
Mitsumasa Hoshino ModelJPY 935 ( USD 5.84 )
-
8FLIGHT
MITSUMASA HOSHINO G2 SRANDARD WHITEJPY 935 ( USD 5.84 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 11 MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA 210472JPY 18,480 ( USD 115.64 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )