Darts / 【TRiNiDAD】THE ROYAL 2023 RICARDO
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Commemorating the first place in the barrel division, this model was produced only for the players who were awarded in JAPAN AWARDS 2023.
The concept of this special model is the royal color, which is a cross between "THE ROYAL" and the style of a champion.
*The ROYAL model has 6 vertical cuts compared to the existing model's 8 vertical cuts.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Seigo Asada Model Items
-
L-Flight
Seigo Asada Model ver.6 Shape KAMI MIXJPY 920 ( USD 5.79 )
-
L-Flight
EZ Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
EZ Seigo Asada Model ver.6 Shape MIXJPY 880 ( USD 5.54 )
-
TRiNiDAD
RICARDO TYPE3 Seigo Asada Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.03 )
-
TRiNiDAD
DartsCase CAPACITY Tomoya Goto Model THE NINJA2JPY 3,300 ( USD 20.79 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
Recently checked items
-
TRiNiDAD
MULTI NAVYJPY 3,980 ( USD 25.08 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE Mayu Shimizu ModelJPY 3,700 ( USD 23.30 )
-
JokerDriver×Third
collaboration case TYPE-4.5JPY 44,000 ( USD 277.23 )
-
TRiNiDAD
DartsCase Lock Stock RedBrownJPY 4,583 ( USD 28.87 )
-
TRiNiDAD
DartsCase Zimmer BlackJPY 3,300 ( USD 20.79 )
-
JOKERDRIVER × Third
TOURNAMENT CASE TYPE-4 Black×WhiteJPY 16,500 ( USD 103.96 )