Darts / 【YOSHIMURA BARRELS】MAGNUM 2024 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | YOSHIMURA BARRELS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.9g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The ultimate MAGNUM series
The design of MAGNUM 2024 (MAGNUM) has been completely changed to a torpedo form.
The new design is a genuine torpedo type with a diameter of 7.2mm.
This model is characterized by its grip performance and good fit due to its torpedo shape.
The main cut is a combination of a block cut and a large shark cut to generate a strong grip and improve recognition of the grip point.
Furthermore, the combination of "CUT SLICK" applied to the front and rear generates a highly stable grip that can be used in a variety of environments.
The moment you grip the barrel, you will feel the feeling from the barrel through your fingertips.
As a concept, this model is also tailored to an easy-to-handle barrel size and weight setting, making it suitable for a wide range of darts players.
Please experience the evolved new model of Yoshimura Barrels.
(Yoshimura Barrels Quality Control Improvement)
Yoshimura Barrels uses a special inspection machine, which is also used for manufacturing racing machines, to inspect each and every darts barrel with a high precision of 1/1000mm, even the cut grooves of the darts barrels, which are difficult to measure.
When defects or problems occur, we make progress while solving problems to maintain high quality in processing methods, inspection procedures, etc.
We value feedback to meet users' expectations and make progress supported by their feedback.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 18.9g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents: 3 barrels, product certificate, inspection report
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )