Darts / 【S4】MUGETSU STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | No Groove |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Description
After 4 years since the release of the "MUGETSU" (2BA standard), the long-awaited steel tip version has finally been released!
This model has been redesigned for hard darts by adjusting all the values for length, diameter, weight and center of gravity.
You will experience a different throwing feel from soft darts (2BA standard).
No cut, no taper.
All you can trust is your own skill.
All the extra parts have been removed from this extremely rare, completely no-groove straight barrel.
Finally, a hard dart with a difficulty level of SSS!
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.6mm
Weight: 23.0g (including point)
Center of gravity: Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )