Darts / 【TRiNiDAD】RICARDOα Seigo Asada Model World Champion Limited 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Seigo Asada, the winner of "SUPER DARTS 2024", the world's top SOFT DARTS competition, and the World Champion!
A special version of RICARDOα with commemorative engraving and rainbow coating is now available!
Limited quantities available, sales will end as soon as the product is gone.
Due to the characteristics of the rainbow coating, there are individual differences in color balance.
Specifications
Material: 90% tungsten
Total length: 48.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Seigo Asada Model Items
-
L-Flight
Seigo Asada Model ver.6 Rocket Clear BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
TRiNiDAD
RICARDO TYPE3 Seigo Asada Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.03 )
-
L-Flight
EZ Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 880 ( USD 5.54 )
-
UNICORN
MAESTRO 90% TUNGSTEN NATURAL - SEIGO ASADA STEEL 25G No.12311JPY 16,805 ( USD 105.88 )
-
UNICORN
RED PLASTIC SLIDER CASE Seigo Asada ModelJPY 2,546 ( USD 16.03 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )