Darts / 【TRiNiDAD】HUGO Hugo Leung Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
First model of Hugo Leung, Asia's top player
Hugo Leung, Asia's top player and a participant in the PDC WORLD DARTS CHAMPIONSHIP, PDC WORLD CUP OF DARTS and SUPERDARTS 2024, has released his first model.
Long Torpedo Barrel based on a straight barrel
6.5mm barrel with a comfortable grip and good release characteristics.
Micro shark cut at the back of the barrel provides a firm grip, and the vertical cuts throughout the barrel provide a firm grip and strong darts extension.
The smart specs allow for a supple and powerful dart that is hard to imagine.
The long-awaited first model, aiming for further success in the world!
■Specs
Material: 90% tungsten
Overall length: 53.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 21.5g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Semi-Rear
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Hugo Leung Model Items
-
CONDOR
AXE WINGS OF THE SWORD Hugo Leung Model Standard Extra Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
TRiNiDAD
DartsCase CAPACITY Hugo Leung Model WINGS OF THE SWORDJPY 3,300 ( USD 20.98 )
-
TRiNiDAD
DartsCase PLAIN Smart Hugo Leung Model WINGS OF THE SWORDJPY 5,200 ( USD 33.08 )
-
TRiNiDAD
LHUGO TYPE2 Hugo Leung Model 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
CONDOR
AXE Flap Wings Hugo Leung Model Small Medium Neon PinkJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE WINGS OF THE SWORD Hugo Leung Model Small Extra Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )