Darts / 【TARGET】POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-11 2BA 18g 210368
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 15.4g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
x16 world champion
The 11th generation of Phil Taylor's collaboration model ~POWER 9FIVE GENERATION 11
The POWER 9FIVE G11, created in collaboration with 16-time world champion Phil Taylor, was designed based on his exacting demands and playing style for the last year of his competitive career.
The design features 95% tungsten and a unique, precision-machined grip. It is sandblasted and coated with a black PVD coating for both durability and beauty.
The overall design features intricate geometric patterns inspired by isometric styles, enhancing visual beauty and grip.
The POWER 9FIVE G11 is the ultimate in darts.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 15.4g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
PHIL TAYLOR Model Items
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 24g 200290JPY 2,000 ( USD 12.58 )
-
TARGET
POWER-9FIVE PHIL TAYLOR'S GEN-2 ORIGINAL 2BA 18g 200135JPY 16,500 ( USD 103.82 )
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 22g 200280JPY 2,000 ( USD 12.58 )
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT Medium 3set 420009JPY 1,780 ( USD 11.19 )
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT Short 3set 420007JPY 1,780 ( USD 11.19 )
-
TARGET
POWER-8ZERO BLACK TITANIUM straight 2BA 19g 200245JPY 8,800 ( USD 55.37 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )