Darts / 【TARGET】CLEMENS 95K GABRIEL CLEMENS Model SWISS POINT 21g 190360
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Wing Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
CLEMENS 95K
CLEMENS 95K was created in collaboration with GABRIEL CLEMENS, aka German Giant.
The precise machining and luxurious finish express outstanding quality and sophisticated style.
The slim barrel, made of 95% tungsten for durability and control, is radially cut and milled with a black PVD coating for enhanced style.
Red accents in the center and a spot UV finish create an even more luxurious and sophisticated visual appearance.
The flight features the original K-FLEX design.
*Soft tip darts come with a Pixel tip, 30mm titanium nano-Swiss conversion point and premium Swiss Point Key Tool to secure the conversion.
*Steel tip darts include 26mm and 30mm Black Swiss Storm points and the Premium Swiss Point Key Tool.
Dart Counter Card
Includes a 1-month free card for Dart Counter, a darts scoring app that allows you to enjoy darts with players from all over the world.
John McDonald will be your exclusive caller for a variety of popular darts games including online camera play and cricket!
■Specs
Material: 95% tungsten
Overall length: 52.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: Hard
Center of gravity: Front
Point used: 340059 SWISS STORM POINT BLACK 26MM
Contents(STEEL TIP)
3 CLEMENS 95K SP STEEL TIP
26mm SWISS STORM POINT BLACK 3pcs.
3 x 30mm SWISS STORM POINT BLACK
CLEMENS PLAYER EDITION No.6 K-FLEX 19MM SHORT 3 pieces
1 premium SWISS keyring tool
1 free 1-month membership to DartCounter app
Gabriel Clemens Model Items
-
TARGET
K-FLEX GABRIEL CLEMENS MODEL Standard Short Black 410120JPY 1,980 ( USD 12.47 )
-
TARGET
GERMAN GIANT 80 GABRIEL CLEMENS Model 2BA 21g 210085JPY 7,599 ( USD 47.88 )
-
TARGET
GABRIEL CLEMENS INK FLIGHT & SHAFT KIT intermediate 3set 420017JPY 1,780 ( USD 11.22 )
-
TARGET
GABRIEL CLEMENS INK FLIGHT & SHAFT KIT Medium 3set 420018JPY 1,780 ( USD 11.22 )
-
TARGET
GERMAN GIANT 80 GABRIEL CLEMENS Model 2BA 19g 210084JPY 7,599 ( USD 47.88 )
-
TARGET
GABRIEL CLEMENS INK BUNDLE Shape 3set 337450JPY 800 ( USD 5.03 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )