Darts / 【TARGET】ROVE 02 SWISS POINT 25g 190347
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Pixel cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 8.1mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
ROVE
Inspired by the world of advanced digital interfaces and modern navigation, the ROVE series expresses a futuristic feel. The coloring and design reflect the sophisticated look of high-tech dashboards and digital displays.
The barrels are precision milled and coated with an eye-catching green DLC. Detailed textures and design elements provide excellent grip and control.
Consistent grip throughout the barrel provides a balanced feel and accommodates a variety of finger grip styles.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.0mm
Maximum diameter: 8.10mm
Barrel weight: 25.0g
Standard: Hard
Center of gravity: Front
Points used: 340230 RVE SWISS 26MM POINT SILVER 2024
Contents of set (STEEL TIP)
ROVE SP STEEL 3 pcs.
26mm SILVER SWISS RVE POINT 3 pcs.
3 x 30mm SILVER SWISS RVE POINT
TITANIUM PRO SHAFT SHORT 3 pcs.
Pro Ultra Rove No.2 Flight 3pcs
3 Pro Ultra Rove No. 6 flights
1 premium SWISS POINT key ring tool
1 Target can storage case
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
COSMODARTS
MUSTANG SHUNPEI NOGE MODELJPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
TARGET
BLACK MARQUE DRACO 2.0 Mathew Lee Mode 2BA 210446JPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
PHOENIX S-DARTS
PHOENicA s4 Limited style s4 10th anniversaryJPY 1,100 ( USD 6.99 )
-
TARGET
RVB 95 Raymond van Barneveld G2 SOFT 19g 100159JPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
T-shirts Ikuko Takeyama M JPY 4,277 ( USD 27.21 )
-
D.craft
T90C Emperor series EMPRESSJPY 10,780 ( USD 68.58 )