Darts / 【TRIPLEIGHT】XEBEC Akihiko Owaku Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Akihiko Owaku's signature model, the sixth in the XEBEC series, has been completely redesigned.
The standard nut-and-triangle combination of the "XEBEC" series has been rethought, and the new XEBEC features a double ring on the main grip area, which is made up of straight lines.
The double ring's solid gripping power and appropriate hooking force produce accurate and stable throws.
The front of the rod has a sharp outline with a straight line from the largest diameter to the tip diameter, taking into consideration the influence of the fingers.
Akihiko Yamatohisa's new series begins here.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-B plain Akihiko Owaku Model 2BA 20.0gJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape Black×SilverJPY 880 ( USD 5.54 )
-
TRIPLEIGHT
effort TR Akihiko Owaku ModelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
TRIPLEIGHT
AXEBEC2 type-B Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
TRIPLEIGHT
effort Zero Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
TRIPLEIGHT
effort Period Akihiko Owaku Model limited edition 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 93.24 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )