Darts / 【TRiNiDAD】RICARDO LOPEZ Seigo Asada Model S-DARTS Limited 2BA
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Spiral Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.2mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
2017 Seigo Asada x 2024 SEIGO ASADA Fusion of past models.
TRiNiDAD Undisputed Seigo Asada Model.
Based on the Sigo Asada model Lopez Type4 released in 2017, this work is a fusion of the cut of the current model RICARDO.
The shark cut reduces the hang of the RICARDO, while the vertical cut supports the approach to rotation, and the spiral cut is placed at the back tapered portion. The overall form is based on the Lopez Type4, and the coloring symbolizes Syigo Asada.
You can feel both the past and the present of the Asada Syigo in this barrel.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.2mm
Maximum diameter: 7.8mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2024-12-19
It is very good for throwing with a backhand. It is easy to throw and remember how to apply the left rotation naturally. I am glad that my darts are more stable when I rotate.
6 people found this helpful
Seigo Asada Model Items
-
TRiNiDAD×FOOT
ArmSupporter Seigo Asada Model SJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
TRiNiDAD×FOOT
ArmSupporter Seigo Asada Model LJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
L-Style
KRYSTAL ONE Seigo Asada model 2024 SUPER DARTS CHAMPION KRYSTALONE 2tone BlackJPY 4,400 ( USD 27.99 )
-
L-Flight
PRO Seigo Asada Model 2024 SUPER DARTS CHAMPION Shape BlackJPY 990 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
Darts Case CAPACITY HD Seigo Asada THE NINJAJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
UNICORN
MAESTRO 90% TUNGSTEN NATURAL - SEIGO ASADA STEEL 25G No.12311JPY 16,805 ( USD 106.93 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )