Darts / 【Harrows】DIMPLEX S3 BOMB 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The DIMPLEX darts have evolved to showcase the technology that has been cultivated over the past 51 years!
The S3 features the new precision-machined "DIMPLEX Tetra Cut" that gives players the ultimate grip for control.
The bomb is 0.9mm shorter in overall length than the tapered version and has a torpedo shape that is thicker for easier gripping.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 16.0g
Barrel match weight: ±0.05
Standard:2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
Recently checked items
-
Harrows
DAMON HETA SERIES 2 DAMON HETA Model 2BA 20gRJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
Harrows
NX90 PARALLEL 2BA 18gJPY 9,600 ( USD 60.48 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE Fallon4S Fallon Sherrock Model 2BAJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
COSMODARTS
ROYDEN LAM ModelJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
8FLIGHT
Georji Nishitani model G3 Shape White 400874JPY 880 ( USD 5.54 )
-
DMC
BATRAS Sabre PartsW REAR 21.4s Gun Metallic ColorJPY 8,800 ( USD 55.44 )