Darts / 【Harrows】DIMPLEX S3 TAPERED Steel 23g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The DIMPLEX darts have evolved, showcasing the technology that has been cultivated over its 51-year history!
The S3 features the new precision-machined "DIMPLEX Tetra Cut" that provides players with the ultimate grip for control.
The taper is a torpedo shape that tapers gently from the front of the barrel to the back.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 7.1mm
Barrel weight: 23.0g
Barrel match weight: ±0.05
Standard:Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CAMEO
GARMENT3 NAVYJPY 6,099 ( USD 38.80 )
-
RYU DARTS
REGALIA 2BAJPY 10,499 ( USD 66.80 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION MASK Yukie Sakaguchi ModelJPY 2,500 ( USD 15.90 )
-
CAMEO TIP AND SHAFT CASE ALUMINIO RED JPY 1,598 ( USD 10.16 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 3rd Yukie SakaguchiJPY 5,000 ( USD 31.81 )
-
TARGET
CARRERA V-STREAM V3 steel 21g 190017JPY 14,300 ( USD 90.98 )