Darts / 【TRiNiDAD】Romero TYPE2 Natsumi Iwata Model 2BA 21g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
2023 JAPAN LADIES Annual CHAMPION.
TRiNiDAD Undisputed Natsumi Iwata's second model is 2g heavier.
The vertical cut of the previous model and the main cut to reduce barrel roll are retained.
The back straight section is longer to increase control and sharp flight, and is designed to transmit power directly to the tapered section.
Super micro-cut and micro-cut are placed in the front section to assist the grip. Sharper flight was achieved by increasing the weight.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Natsumi Iwata Model Items
-
CONDOR
AXE BLACK CAT Natsumi Iwata Model Standard Extra Long Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Standard Short Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE BLACK CAT Natsumi Iwata Model Small Extra Long WhiteJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Standard Short Clear PurpleJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
Romero TYPE2 Natsumi Iwata Model SteelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
CONDOR
AXE KIKYO NO HANA Natsumi Iwata Model Small Extra Long Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.83 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )