Darts / 【MONSTER】CIVIL GOLD 2BA 20.5g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.5mm |
| Weight (barrel Only) | 20.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Color reissue of the popular "CIVIL" model
The main grip area is designed to provide a very comfortable grip with a bulging R shape and a cut that provides both a moderate hooking and a good feeling of release.
The tip side is tapered to capture the proper angle, which is advantageous for grip assist and grouping.
The weight can be felt firmly, and the model is easy to push out at the time of release for sharp flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.5mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 20.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )
Recently checked items
-
TARGET
CROSS 95K ROB CROSS MODEL 2BA 210507JPY 18,800 ( USD 118.44 )
-
TARGET
VISION ULTRA ROB CROSS PIXEL 334210JPY 398 ( USD 2.50 )
-
TARGET
VISION ULTRA FLIGHT SHAPE VAPOR8 BLACK GREEN 332460JPY 357 ( USD 2.24 )
-
TARGET
TAKOMA WALLET ICON Mitsumasa Hoshino Model 450112JPY 3,780 ( USD 23.81 )
-
MONSTER
BEASTJPY 9,574 ( USD 60.32 )
-
TARGET
VISION ULTRA FLIGHT SPECTRUM 332310JPY 357 ( USD 2.24 )