Darts / 【TARGET】CHARM Series KANON 4.0 AIRI HIRANO Model 2BA 210437
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
AIRI HIRANO Model KANON 4.0
Evolving sensitivity, a confident throw
Embodies the ultimate control and beauty pursued by Aiiri Hirano.
Balanced design for ease of use
Hybrid design of straight barrel and slightly torpedo type. Smooth and easy to control, even for beginners.
Stable grip and anti-slip design
Differently shaped ring cuts and gear cuts alternating from the center to the rear of the barrel provide a stable hold. This helps reduce slippage and supports strong and consistent throws.
Enhanced feel of the front section
The front of the barrel is engraved with vertical lines incorporated into the ring cut. This makes it easier to grasp the position of the front finger and improves the feel of the grip.
Unique beauty with a playful touch
The overall design is finished in sophisticated PVD black, with bright blue accents that add dynamism to the design. The dog footprints in the indentation of the barrel are a lovely detail.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 40.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Airi Hirano Model Items
-
TARGET
TARGET CHARM KANON G2 AIRI HIRANO Model 210207JPY 12,100 ( USD 76.19 )
-
TARGET
TARGET CHARM VIOLA RIYOMI EGUCHI Model 210211JPY 12,100 ( USD 76.19 )
-
TARGET
REBEL REBORN KANON Airi Hirano model 210120JPY 9,200 ( USD 57.93 )
-
TARGET
TARGET CHARM KANON G3 AIRI HIRANO Model 210278JPY 12,100 ( USD 76.19 )
-
TARGET
CHARM Series KANON 4.0 AIRI HIRANO Model 2BA 210437JPY 14,000 ( USD 88.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )