Darts / 【DYNASTY】KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Diamond Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Jun Matsuda's latest model
The newest model "Kiryu 4" is now available!
The release and balance were the main concerns for this new model.
First, I want the release to be the same no matter where in the world I throw it.
Secondly, I want it to fly as I imagined under any conditions.
We went to the extreme in order to satisfy these two requests from Mr. Jun Matsuda.
In order to bring out the best performance, the "HISHIGATA" engraving, which was designed by Jun Matsuda, is an art form.
The reproducibility of the "HISHIGATA" has been considered throughout the series, and has reached the ideal level.
The ultimate sword "Kiryu 4" is here.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.3mm
Barrel weight: 18.0g
Specification: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Jun Matsuda Model Items
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model 2BAJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU 2 Jun Matsuda Model SteelJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU4 Jun Matsuda Model SteelJPY 13,800 ( USD 86.94 )
-
DYNASTY
KATANA Kiwami KIRYU2 ZERO Jun Matsuda Model 2BAJPY 8,479 ( USD 53.42 )
-
DYNASTY
KATANA KIRYU Jun Matsuda Model 2BAJPY 15,800 ( USD 99.55 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )