Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME CATALINA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
-A polygonal barrel with cuts all over.
Torpedo barrel with 11-sided polygon (polygonal shape) with a total length of 45mm.
The polygonal part is uniformly cut with a mild, habit-free cut.
The border between the polygonal part and the uncut part is exquisitely designed to give you a comfortable grip.
On the other hand, the front part has a slightly concave outline with a slightly stronger cut,
The front part has a gently concave outline and a slightly stronger cut, bringing a sense of stability to those who grip the front and those who place importance on the grip of the middle and ring fingers.
The back of the barrel is uncut and printed with the brand's logo, which is rare among the brand's products.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 45mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 18g
Center of gravity: Center
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Specifications, colors, and contents of accessories may change without prior notice.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
haa0041 JPY 3,300 ( USD 20.98 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Seina Nihonyanagi Black XLJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
TIGA
TIGA PLAYERS TUMBLER Shin NakanishiJPY 2,000 ( USD 12.72 )
-
CAMEO
FORTRESS vintageJPY 7,980 ( USD 50.77 )
-
TARGET
Swiss DIAMOND PRO Black Point 35mm 340026JPY 1,600 ( USD 10.17 )
-
TARGET
Swiss Gold Point 35mm 340024JPY 1,600 ( USD 10.17 )