Darts / 【TRIPLEIGHT】OVER3 THEORY Yuta Ichikawa Model 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.2mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Seeking a "divine" taper angle from the center to the rear, the maximum diameter from the previous model was taken over and converted to a short range of carefully selected values.
The grip is natural, and operability and control performance have been improved.
The front of the taper has the characteristic ellipse processing as in the OVER series, and the main grip area has a wide 90-degree slide of the ellipse processing.
The grip feels firm on the fingers, and the chamfered surface allows for a fluid release.
THEORY is set at 18.0g in weight, and features a DLC coating, which Ichikawa prefers for finger familiarity.
IMPACT is made of 95% tungsten and weighs 19.5g with a solid core.
The aggressive coloring of Black×Red×Silver sparkles with a fighting spirit. The aggressive coloring of Black×Red×Silver makes your fighting spirit rise up.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.2mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 18.0g
Specification: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )