Darts / 【TARGET】PRIME SERIES HOT SHOT G2 HARITH LIM Model SWISS POINT 190540
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.35mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Harith Lim's second model HOT SHOT GENERATION 2
Functionality and iconic design combine to take your darts experience to the next level.
Front-heavy design
The center of gravity is placed at the tip for improved speed and maneuverability.
Ideal for players seeking sharp and responsive throws.
Shooting Board Design
The front section features a circular and dot pattern that evokes a target zone.
The subtle design enhances visual beauty and provides subtle feedback to guide finger positioning.
Golden Bullet Track
The gold line in the center of the barrel symbolizes the trajectory of a bullet. Visually expresses the speed and precision of darts.
Ring Cut for Enhanced Grip
Ring cuts throughout the barrel provide stability and a consistent grip. Provides both control and comfort, giving players a sense of security.
Luxurious PVD Gold Finish
PVD gold coating provides both refined beauty and durability. The contrast between gold and silver creates a sense of power and elegance.
Ultimate precision and sophistication.
HOTSHOT GEN2 takes the game to the next level.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.35mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Point used 340032:SWISS SILVER NANO POINT 30MM
Harith Lim Model Items
-
Fit FlightAir
Harith Lim Model ver.5 Shape MIXJPY 970 ( USD 6.06 )
-
COSMODARTS
GoldFinger 3 Harith Lim Model SteelJPY 17,600 ( USD 110.13 )
-
Fit Flight
Harith Lim Model ver.5 Shape MIXJPY 870 ( USD 5.43 )
-
TARGET
PRIME SERIES HOT SHOT HARITH LIM Model 2BA 210364JPY 15,000 ( USD 93.86 )
-
COSMODARTS
GoldFinger 3 Harith Lim Model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.13 )
-
COSMODARTS
GoldFinger Harith Lim ModelJPY 17,600 ( USD 110.13 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )